Στο πλαίσιο του προγράμματος “The tipping point” οι μαθητές/τριες της Τρίτης (Γ΄) τάξης του Γυμνασίου Μεγάλων Καλυβίων συμμετείχαν στη δράση  για τις πληγείσες περιοχές του Νομού Έβρου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας “Κοιτώντας το αύριο”.

Αρχικά οι μαθητές παρακολούθησαν τρεις (3) διαδικτυακές συνεδρίες με επιστήμονες (μέντορες), οι οποίες είχαν τους εξής στόχους:

• Ενδυνάμωση και ψυχοκοινωνική υποστήριξη των μαθητών/τριών
  • Διαχείριση του άγχους και αντιμετώπιση του τραύματος που άφησε η καταστροφή
  • Ενημέρωση για τις ενέργειες κατά τη διάρκεια μιας καταστροφής, του ρόλου της κοινότητας και τις δεξιότητες που απαιτούνται για τη σωστή αντίδραση
  • Ανάδειξη της σημασίας της πρόληψης πριν από μία επερχόμενη καταστροφή
  • Ενθάρρυνση της συμμετοχής σε περιόδους κρίσης και ανάδειξη των αξιών του ενεργού πολίτη.

Εμπλούτισαν τις γνώσεις τους σχετικά με τις φυσικές καταστροφές και στη συνέχεια κλήθηκαν να εφαρμόσουν στην πράξη όσα αφομοίωσαν από τις συνεδρίες, δημιουργώντας μια αφίσα με τα μέτρα πρόληψης των φυσικών καταστροφών.  Εργάστηκαν σε ομάδες με δημιουργικότητα, φαντασία και πνεύμα συνεργασίας. Η δραστηριότητα αυτή τους έδωσε τη δυνατότητα να ανακεφαλαιώσουν και να συνοψίσουν όσα έμαθαν, οπτικοποιώντας τα και συζητώντας με τους συμμαθητές τους. Αυτό το βήμα της επεξεργασίας των πληροφοριών, είναι κρίσιμο και ουσιώδες για την ανάπτυξη της ικανότητάς τους να αναλύουν και να κρίνουν πληροφορίες. Η συμμετοχή σε δράσεις επιτρέπουν τους μαθητές/τριες να δημιουργήσουν και να αναπτύξουν λύσεις μέσα από τη συλλογική σκέψη, τη συνεργασία και την ανταλλαγή ιδεών.

Αφίσα TTP

Η αφίσα έχει αναρτηθεί στο σχολείο, ώστε να βρίσκεται σε κοινή θέα καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.