Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της συνεργασίας του σχολείου με τους γονείς των μαθητών, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9/4/2024 στις 17:00 εκδήλωση στον χώρο του σχολείου. Ο Διευθυντής, η σύμβουλος σχολικής ζωής  και ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου, κάλεσαν σε ενημερωτική συνάντηση- συζήτηση τους γονείς των μαθητών του σχολείου, με θέμα τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης φαινομένων σχολικής βίας μεταξύ των μαθητών.

Στην αρχή ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γίδας καλωσόρισε τους γονείς και τόνισε τη σημασία της ουσιαστικής επικοινωνίας και συνεργασίας σχολείου και γονέων για όλα τα θέματα που απασχολούν τη σχολική κοινότητα.

Στη συνέχεια η σύμβουλος σχολικής ζωής κ. Κατή έκανε μια σύντομη αναφορά στο φαινόμενο της σχολικής βίας. Επίσης τόνισε στους γονείς τη σημασία του θετικού, σταθερού κλίματος στην οικογένεια και στο σχολείο για την αποτροπή φαινομένων σχολικής βίας καθώς και το ρόλο της δημιουργίας θετικών προτύπων από τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς για τα παιδιά.

Στην εκδήλωση, η ψυχολόγος του σχολείου κ. Σχισμένου ενημέρωσε τους γονείς για την έννοια του σχολικού εκφοβισμού, τα χαρακτηριστικά του θύτη και του θύματος καθώς και για το ρόλο των μαθητών παρατηρητών σε φαινόμενα σχολικής βίας. Επίσης επισήμανε  στους γονείς τον καθοριστικό ρόλο της ουσιαστικής επικοινωνίας στα πλαίσια της οικογένειας, για την ομαλή εξέλιξη και ενδυνάμωση της προσωπικότητας των παιδιών. Τέλος τονίστηκε από την ψυχολόγο η ευθύνη των εκπαιδευτικών για τη δημιουργία αισθήματος ασφάλειας, δικαιοσύνης και τήρησης κανόνων στο χώρο του σχολείου, για τους οποίους κανόνες όλοι θα γνωρίζουν τις  συνέπειες όταν αυτοί δεν τηρούνται.

Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των γονέων, της ψυχολόγου και των εκπαιδευτικών του σχολείου όπου τέθηκαν προβληματισμοί, προτάθηκαν τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης φαινομένων σχολικής βίας. Στόχος η δημιουργία κλίματος ουσιαστικής επικοινωνίας, αμοιβαίου σεβασμού και  αισθήματος ασφάλειας για όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας