Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Μεγάλων Καλυβίων γιορτή-αφιέρωμα στην επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Η γιορτή της 25ης Μαρτίου είναι διπλή, καθώς γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και ταυτόχρονα την έναρξη του απελευθερωτικού αγώνα των Ελλήνων από τον Οθωμανικό ζυγό.

Η εκδήλωση περιελάμβανε τραγούδια, απαγγελίες ποιημάτων και αφήγηση  σύντομου χρονικού των κυριότερων γεγονότων της επανάστασης, που οδήγησαν στην δημιουργία του νέου Ελληνικού κράτους. Παρουσιάστηκαν σχετικά βίντεο, ενώ ειδική μνεία έγινε σε αγωνιστές και αγωνίστριες, ηρωικές μορφές του ’21, που με τις θυσίες τους θεμελίωσαν την ελευθερία και αποτελούν φωτεινό παράδειγμα για τις επόμενες γενιές. Στη γιορτή συμμετείχαν  μαθητές και μαθήτριες και από τις τρεις τάξεις του γυμνασίου και την γενική επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί κ. Πάλλα Γεωργία, κ. Αργυρίου Μαρία-Χρυσάνθη και κ. Ντέλλα Μαριάννα.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις της εθνικής επετείου ολοκληρώθηκαν τη Δευτέρα, 25 Μαρτίου 2024. Αρχικά, το σύνολο των μαθητών με τον διευθυντή και εκπαιδευτικούς του γυμνασίου Μ. Καλυβίων συμμετείχαν στην επίσημη δοξολογία που τελέστηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στο χωριό των Μεγάλων Καλυβίων. Στη συνέχεια μετέβησαν στον χώρο του Ηρώου στην πλατεία, όπου εψάλη επιμνημόσυνη δέηση, πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφανιών, τήρηση ενός λεπτού σιγής  και ανάκρουση του εθνικού ύμνου. Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, συνοδεία του γυμναστή, κ. Παπαζήση Σωτήρη, παρέλασαν στον κεντρικό δρόμο των Μεγάλων Καλυβίων, τιμώντας τους αγώνες των προγόνων μας και επιδεικνύοντας υψηλό φρόνημα.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ