Η 6η Μαρτίου είναι η Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
Με αφορμή την μέρα κατά της σχολικής βίας, οργανώθηκε την Τετάρτη 13/3/2024 στο σχολείο μας, από τη σύμβουλο σχολικής ζωής κ. Κατή Παναγιώτα σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου κ. Αγγελική Σχισμένου προβολή ταινιών μικρού μήκους για το θέμα αυτό. Ακολούθησε δράση στην οποία οι μαθητές αποτύπωσαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Κατέγραψαν ανώνυμα, πώς θα αντιδρούσαν στην περίπτωση που υποθετικά βρισκόταν στη θέση του θύματος, του θύτη ή του θεατή-παρατηρητή με αφόρμηση τις περιπτώσεις σχολικής βίας στις ταινίες που παρακολούθησαν. Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση των σκέψεων των μαθητών και συζήτηση, ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση και να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, τη συνεργασία και τον αλληλοσεβασμό στις μεταξύ τους σχέσεις.

Το συμπέρασμα από τη συζήτηση, ήταν ότι οι στάσεις και οι συμπεριφορές των μαθητών/τριών αποτελούν μικρογραφία του οικογενειακού, σχολικού και κοινωνικού περιβάλλοντος. Το σχολείο οφείλει να ενισχύει τη συνεργασία, την αναγνώριση και επιβράβευση θετικών στάσεων των μαθητών, καθώς και τη δημιουργία κλίματος ασφάλειας και δικαιοσύνης. Στόχος όλοι οι μαθητές να βρίσκονται σε ένα χώρο χαράς, δημιουργίας, συνεργασίας, μάθησης και κανείς να μην αισθάνεται ανασφάλεια, απόρριψη ή αδικία.