Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων των σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων, οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας βρέθηκαν στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, αλλά και βίωσαν όμορφες εμπειρίες στην πρωτεύουσα της Ελλάδας. Η διήμερη εκδρομή πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από 2 ως 3/4/2024. Κατά την διάρκεια αυτής της εκδρομής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τον ιστορικό, πολιτισμικό και φυσικό πλούτο της Αθήνας. Μετά την αναχώρησή τους την Τρίτη 2/4 από το χώρο του σχολείου και μια ενδιάμεση στάση για ξεκούραση έφτασαν στον πρώτο προορισμό τους, το Μουσείο της Ακρόπολης στο οποίο ξεναγήθηκαν και απόλαυσαν από κοντά ανάμεσα στα άλλα εκθέματα και κάποια από τα περίφημα γλυπτά του Παρθενώνα. Στη συνέχεια γευμάτισαν στο ξενοδοχείο και ακολούθησε η επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων. Εκτός από την υπέροχη ξενάγηση στο εσωτερικό του κτιρίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά ένα μέρος της ολομέλειας της Βουλής. Επίσης, παρακολούθησαν την αλλαγή φρουράς μπροστά στο μνημείο του Άγνωστου στρατιώτη. Ακολούθησε  τακτοποίησή τους στο ξενοδοχείο και ξεκούραση ως τη βραδινή έξοδο σε ταβέρνα με ζωντανή μουσική όπου μαθητές και συνοδοί καθηγητές διασκέδασαν με φαγητό, τραγούδι και χορό. Την επόμενη ημέρα στις 3/4, αφού απόλαυσαν το πρωινό τους στο ξενοδοχείο οι μαθητές επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης και θαύμασαν από κοντά τα αθάνατα μνημεία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου και στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, Θησείο, Μοναστηράκι, Πλάκα, όπου απόλαυσαν το γεύμα και τα ψώνια τους. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στις εντυπωσιακές εγκαταστάσεις του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο εκθέσεις ζωγραφικής στο χώρο της επιβλητικής βιβλιοθήκης.